چطور تلویزیون را تمیز کنیم؟آموزش نگهداری از تلویزیون

امروزه تلویزیون ها از جمله وسیله هایی هستند که در هر خانه ای وجود دارد. نگهداری صحیح از هر وسیله ای باعث افزایش عمر آن می شود و تلویزیون نیز از این قاعده مستثنی نیست. با توجه به هزینه های بالای تهیه تلویزیون بهتر است اصول نگهداری و تمیز کردن صحیح تلویزیون را بدانید تا ازآسیب دیدن و افت کیفیت تلویزیون جلوگیری کنید.

نحوه صحیح تمیز کردن تلویزیون

اگر در خانه بچه کم سن و سال داشته باشید ممکن است از روی کنجکاوی با دستانی کثیف به نمایشگر تلویزیون دست بزنند و رد دستان خود را برروی تلویزیون به جای بگذارند. اگر روی صفحه ی تلویزیون اثر انگشت، کثیفی و یا گرد و غبار وجود داشته باشد در هنگام تماشای تلویزیون ممکن است باعث اذیت بیننده شود و از وضوح تصاویر بکاهد. پس باید تلویزیون را از هر گونه آلودگی تمیز کرد. بهتر است بدانید تمیز کردن تلویزیون روش های خاص خود را دارد که با رعایت آن ها به افزایش طول عمر تلویزون خود و خراب شدن دیر هنگام آن کمک می کنید. تمیز کردن تلویزیون های جدید از تلویزیون های قدیمی متفاوت می باشد زیرا جنس نمایشگر تلویزیون های قدیمی از جنس شیشه بود و پاک کردن نمایشگر آن به تلویزیون آسیب نمی زند. اما تلویزیون های جدید را اگر به درستی تمیز نکنید در عملکرد تلویزیون اختلال ایجاد می کند.

روش صحیح تمیز کردن نمایشگر

برای تمیز کردن نمایشگر تلویزیون ابتدا باید تلویزیون را از برق بکشید. سپس از دستمال نرم( میکروفایبر) مرطوب استفاده کنید. دستمال مرطوب را آرام و به صورت عمودی و افقی بکشید و گاهی مواقع به صورت دورانی روی نمایشگر بکشید بعد با طرف دیگر دستمال که خشک می باشد نمایشگر را خشک کنید. پس از اینکه تلویزیون را پاک کردید می توانید دوشاخه تلویزیون را به برق بزنید.
در هنگام پاک کردن نمایشگر باید یک سری نکات را نیز رعات کنید:
برای مرطوب کردن دستمال از آب مقطر استفاده کنید.
به هیچ عنوان از مواد شیمیایی با درصد بالا برای پاک کردن نمایشگر استفاده نکنید.
مستقیما روی صفحه نمایشگر اسپری نکنید و آب را روی دستمال اسپری کنید.
استفاده نکردن از پارچه های سفت و خشن و یا روزنامه زیرا روی صفحه نمایشگر خش ایجاد می کند و آسیب می رساند.
در هنگام پاک کردن به صفحه نمایشگر فشار وارد نکنید.
حتما از خشک شدن صفحه مطمئن شوید. برای این کار می توانید از دستمال های نم گیر استفاده کنید.
بجای آب مقطر می توانید از پاک کننده های مخصوص که برای این کار مجاز می باشند استفاده کنید.

روش صحیح تمیز کردن کنترل تلویزیون

برای تمیز کردن کنترل تلویزیون ابتدا با دستمال هر دو طرف آن را پاک کنید و سپس دستمال را به دور انگشت هایتان بپیچید و اطراف دکمه هارا پاک کنید برای این کار می توانید از گوش پاک کن نیز استفاده کنید که استفاده از آن بسیار آسان تر می باشد.

روش صحیح تمیز کردن بلند گو

برای اینکه بتوانید بلند گو را تمیز کنید می توانید از دستمال های میکروفایبر استفاده کنید. ابتدا دستمال میکروفایبر را مرطوب کنید و سطح بلند گو را تمیز کنید. توجه داشته باشید که دستمال شما باید بدون پرز باشد. برای تمیز کردن بلند گو ها شما می توانید از جاروبرقی نیز استفاده کنید و از روی پوشش بلند گو جارو برقی بکشید.

روش های نگهداری از تلویزیون

تلویزیون ها علاوه بر تمیزکردن صحیح نیاز به مراقبت های دیگری نیز دارند و با روش های صحیح طول عمر تلویزیون را می توان افزایش داد.
قبل از هر کاری دفترچه ی تلویزیون را مطالعه کنید زیرا نحوه صحیح استفاده و نگهداری از آن را با جزئیات توضیح داده است.
مکان مناسبی را برای قرار دادن تلویزیون انتخاب کنید زیرا تلویزیون ها نسبت به نوسانات شدید دما بسیار حساس می باشند و هم چنین نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرند. پس تلویزون نباید نزدیک کولر و رادیاتور شوفاژ قرار گیرد زیرا گرما باعث می شود تا چیپ های تلویزیون ذوب شوند. تلویزیون را در مکان هایی که احتمال برخورد با تلویزیون زیاد است نباید قرار داد.
تلویزیون نباید در معرض رطوبت قرار گیرد.
اطراف تلویزیون باید خالی باشد تا هوا به راحتی گردش کند.
حتما از یک محافظ و ترانس خودکار با ولتاژ مناسب استفاده کنید تا در برابر نوسانات برق از تلویزیون محافظت کند و طول عمر آن را افزایش دهد.
درصورت ریختن یا پاچیده شدن آب روی تلویزیون سریعا آن را خاموش کرده، آنتن را قطع کنید و سپس تلویزیون را کامل خشک کنید تا آب به داخل منافظ نفوذ نکند که اگر وارد شود باعث ایجاد جرقه و آسیب جبران ناپذیر به تلویزیون شما می شود.
هنگامی که تلویزیون را تماشا نمی کنید آن را خاموش کنید.
پشت تلویزون نباید پوشانده شود تا تبادل دما به آسانی انجام شود.
تلویزیون نباید درمکان هایی قرار گیرد که در معرض جریان هوا قرار دارند؛ مانند کنار پنجره.
وسائل اضافه مانند ساعت گلدان، لیوان آب و وسائل دکوری را به هیچ وجه کنار تلویزیون قرار ندهید.
تلویزیون باید در محلی که از استحکام کافی بر خوردار است قرار گیرد.
صفحه ی نمایشگر را خیلی فشار ندهید و هیچ ضربه ای به آن وارد نکنید.
اگر در خانه کودکان کم سن و سال دارید بهتر است تلویزیون را با تجهیزات مخصوص به دیوار نصب کنید تا ازدسترس کودک خارج شود.
هنگامی که تلویزیون را می خواهید به برق بزنید یا از برق بکشید از دوشاخه بگیرید.
در هنگام تمیز کردن تلویزیون به نکات اشاره شده در متن بالا توجه کنید.
هنگامی که تلویزیون شما نیاز به تعمییر داشت حتما از تعمیرکار کمک بگیرید و هیچ گاه خودسرانه اقدام به تعمییر آن نکنید زیرا به دلیل اینکه با برق در تماس است باید موارد فنی رعایت شود. درغیر این صورت هم باعث وارد شدن آسیب جدی به تلویزیون و هم سلامتی شما را در معرض خطر قرار می دهد.
در هنگام خارج شدن بو یا دود غیر عادی، برخورد ضربه با تلویزیون و یا وارد شدن چیزی در تلویزیون سریعا تلویزیون را از برق بکشید و به تعمیر کار مراجعه کنید.
در صورتی که به نکات اشاره شده عمل کنید طول عمر تلویزیون شما افزایش می یابد و در آینده نزدیک مجبور به تعویض آن نمی شوید.

  • نژاد شمامی
  • اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۰
  • 21 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن
مقایسه